Czas pomyśleć o podatkach

W ciągu ostatnich 2 miesięcy czyli we wrześniu i październiku wartość mojego portfela wzrosła o 2 562 PLN, jednak w tym czasie dopłaciłem 4 000 PLN , co oznacza, że na samych inwestycjach straciłem 1 438 PLN, czyli 0,44%. Licząc od początku roku moja stopa zwrotu bez uwzględniania wpłat i wypłat spadła do 11,47%. W tym czasie WIG20 wzrósł o 29,6% a WIG o 25,34%. Abym więc dogonił indeksy musiałby się zdarzyć cud na który raczej nie liczę.

Nie jest to jednak moim celem i specjalnych zmian w portfelu na najbliższy okres robić nie zamierzam. Spróbuję za to poprawić moją sytuację podatkową. Obecnie mam wyjątkowo dużo akcji z czego przeważająca większość jest stratna. Przy 11% wzroście wartości całego portfela oznacza to tylko tyle, że zyski zostały zrealizowane a straty trzymam. Podatkowo jest to więc możliwie najgorsze rozwiązanie.

Część strat już udało mi się zrolować. Sprzedałem wszystkie akcje Unimotu, które kupiłem w okolicach 45 i odkupiłem je poniżej 27. Podobną operację zrobiłem na akcjach XTB. Szczegóły poszczególnych transakcji opisałem pod ostatnim artykułem. Czas do Szkoły.

W ten sposób wycena mojego portfela i ilość poszczególnych akcji się nie zmieniła, ale za to udało mi się zmniejszyć dochód podatkowy o około 13 tyś PLN, czyli podatek w tym roku zapłacę mniejszy o przynajmniej 2,5 k PLN, w przypadku gdybym tego nie zrobił. Parę jednak jeszcze stratnych spółek mi zostało i jeżeli pojawi się ku temu okazja to spróbuję je również zrolować.

Jeżeli chodzi o pozostałe pozycje to wiele się nie działo. Dokupiłem akcje Amicii oraz Vindexusa, czyli spółek z którymi czuje się dobrze i w miarę pewnie. Amica spada dalej i jeżeli zwolni mi się jakaś gotówka zamierzam jeszcze dokupić tym bardziej, że nie widzę uzasadnienia tak mocnego spadku.

Dzisiaj rozpisywać się nie zamierzam. Może listopad i grudzień przyniesie jakiś większy przełom.

 

13.11.2017  Kupiłem 3 kontrakty na FPZUH18 po 44.85.

17.11.2017 Kupilem 1 kontrakt fjswh18 po 88.99

 

3 komentarze

 1. Michał napisał(a):

  Witam serdecznie!
  Co Pan uważa o XTB? Po tych ostatnich newsach ja zastanawiam się czy nie dokupić jeszcze, jest po 3.30, myślę że dużo niżej już nie pójdzie. Nawet jeśli w Polsce zapłacą karę, to firma działa na kilkunastu rynkach i rozwija się międzynarodowo, z Polski czerpie tylko 20% przychodów i docelowo ten procent będzie malał.

 2. Iwan napisał(a):

  Witam
  Ja w danym momencie dokupować już nie będę, ale nie dlatego, że nie wierzę w spółkę, ale dlatego, że już osiągnąłem swój limit zaangażowania, który wynosi 10% dla jednego waloru. Może jakby to była inna spółka to bym trochę zwiększył, ale tutaj nie zaryzykuje, bo KNF ewidentnie się uparł i nie wiem co im jeszcze do głowy przyjdzie.

  Z drugiej strony jeżeli moja pozycja byłaby mniejsza na przykład 5% to wtedy bym dobierał, bo też uważam, że wycena jest przesadnie niska.
  Spółka powoli zbliża się z wyceną do wartości gotówki, które jest na ich koncie.

  • Michał napisał(a):

   Ja też uważam, że wycena jest mega niska w tej chwili. Firma zarabia. Nawet jeśli zapłacą karę w Polsce, będą zarabiać dalej i rozszerzać działalność na świat. Mają na tyle wysokie przychody że będą w stanie sobie pozwolić na pokrycie tej kary.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*